Podróże · Polska

Jaki był tamten rok!

Ostatnio rzadko tu zaglądam. Składa się na to bardzo wiele czynników, ciągły brak czasu, zabieganie, praca, studia, dom. Ale jest to również efekt zmiany trybu życia. Rok 2018 był dla mnie bardzo ważny. Był to czas wielkich zmian, ale również powrót do dawnego stylu – życia w biegu. Jak ja za tym tęskniłam! Z perspektywy tych kilku miesięcy spędzonych w Polsce, nie wiem, czy można tak długo pociągnąć, czy warto tak pędzić? Czasami zaczyna mi brakować takiego luzu, jaki miałam w Brazylii, ale również słońca.  Lubię zimę, a w tym sezonie szczególnie cieszę się jak dziecko widząc śnieg, móc pobawić się w bitwę na śnieżki. Nie widziałam śniegu trzy lata, więc zimna w mieście też ma swoje uroki.

Wiem, że mamy już luty, ale chciałabym podsumować swój 2018r.

Przeprowadzka

Był to zdecydowanie najważniejszy punkt 2018 r. Była ta trudna decyzja, ale po prawie trzech latach mieszkania w Brazylii, zdecydowaliśmy się przeprowadzić do Polski, zabierając ze sobą naszego psa. Więcej o powrocie z Brazylii pisałam w Brazylia – podsumowanie i moje pierwsze wrażenia po powrocie.

IMG_20180617_170458883

Studia – zamiana ról

To ważny etap życia młodego człowieka. Mój mąż skończył swoje studia w ubiegłym roku. W lutym odebrał dyplom, a ja rozpoczęłam swoje w październiku.

Arquitetura UFG - Estudio (3001)

Pamiętam, jeszcze w gimnazjum brałam udział w akcji Przyroda uczy najpiękniej. I wraz z naszą wuefistką pojechaliśmy do Warszawy. Spacerując Krakowskim Przedmieściem, Pani Sylwia powiedziała wskazując na bramę UW -”Kiedyś będziesz tu studiować”. Mijały lata, swoje pierwsze studia zrobiłam w Krakowie, ale w 2018 stałam się częścią UW. Także, pamiętajcie, należy słuchać swoich nauczycieli 🙂

O tym jak wygląda zakończenie studiów w Brazylii już kiedyś pisałam. Zapraszam!

Wystąpienia

Przez ponad 10 lat należałam do harcerstwa. Był to dla wspaniały czas. Poznałam cudownych ludzi, z którymi utrzymuję kontakty do dziś. Będąc jeszcze w Ameryce Południowej, moja ukochana drużynowa – druhna Agnieszka poprosiła mnie, żebym po powrocie do Polski spotkała się z harcerzami. 23 listopada udało się zorganizować dwa spotkania, w dwóch różnych szkołach, w trakcie których opowiadałam o swoim życiu w Brazylii. Zaczęliśmy w szkole w Dąbrowie, gdzie druh Tomek zwołał dzieciaki z 5 i 6 klas. Pierwszy raz opowiadałamo sobie tak dużej grupie, ale było cudownie. Nie obyło się bez pytań. Mam nadzieję, że ich trochę zainspirowałam. W swojej starej szkole, spotkałam się z harcerzami. Po mojej prezentacji była gra na gitarze, piosenki harcerskie, wspomnienia. Kto kiedyś był w harcerstwie, ten wie o czym mówię. Tego dnia poczułam, jak bardzo brakowało mi harcerstwa, tej ideologii, dźwięku gitary, śpiewanek, tego bycia razem.

46506262_1945365212433059_2542704790526230528_n
Szkoła w Dąbrowie
IMG-20181123-WA0008
3DH w Parysowie

Podróże

Nie był to zbyt dobry rok pod względem podróży. Naszą uwagę i portfel  skupił powrót do Polski. Oprócz dwóch krótkich wizyt w Krakowie, pojechaliśmy do Gdańska w poszukiwaniu śniegu. Fotorelacja wkrótce. Mam nadzieję, że w tym roku uda się to nadrobić.

IMG_20181201_140016746
Plaża w Sopocie

Spotkania z rodziną, znajomymi i inspiracje

Pod tym względem był to raczej udany rok. Spotkałam się z dawno niewidzianymi członkami rodziny, przyjaciółmi, znajomymi. Wiele mniejszych i większych spotkań, dwa wesela, spotkanie naszej polskiej grupy Erasmusa w Krakowie, odwiezienie przyjaciółki na lotnisko, żeby mogła zacząć kolejny etap życia jak stewardessa, o czym możecie przeczytać na jej blogu Polka na tropie.

35812651_1974489975915319_4415146871853416448_n
Polska grupa Erasmusa + Brazylijczycy
51556365_2285078698484922_5835093369495224320_n
„Polka na tropie” leci w świat spełniać marzenia…

Rozwój osobisty

W Warszawie lubię to, że ciągle coś się dzieje. Mieszkam tu dopiero kilka miesięcy, a już udało mi się być na 4-5 spotkaniach z osobami, które mnie inspirują. Zarówno jeśli chodzi o życie zawodowe jak i prywatne. Byli to autorzy książek, biznesmeni, ale również blogerzy. Chwila rozmowy, przybicie piątki czy uścisk dłoni to taki fajny czas, żeby zobaczyć, że Ci ludzie są tacy normalni, tacy jak my wszyscy.

Bardzo dużo czasu spędzam obserwując inne blogi i próbując znaleźć inspirację do działania.

Druga połowa roku to czas w którym udało mi się przeczytać kilkanaście książek. Po ponad 3 latach czytania na ebooku, moment, kiedy bierzesz do ręki papierową książkę – bezcenny. Wiem, że w Polsce czytelnictwo jest na raczej niskim poziomie, ale proszę mi uwierzyć, ja tego nie odczuwam. Nie mam czasu? Codziennie widzę wiele osób czytających w metrze, trawaju czy autobsie. Sama, spędzając ok. 2h dziennie w komunikacji miejskiej, w końcu mam czas, żeby nadrobić zaległości. Drogo? Zazwyczaj nie kupuję książek. Te które czytam pochodzą głównie z bibliotek, bo czytam dosyć dużo i zazwyczaj każdą książkę tylko raz. Jednak w Polsce mamy super wyposażone biblioteki, więc naprawdę nie musimy wydawać fortuny, żeby czytać. A Ty jaką masz wymówkę, żeby nie czytać?

IMG_20190207_135131941
To tylko kilka książek przeczytanych w 2018r. – akurat te które kupiłam lub dostałam.

Ten rok pokazał mi również, że warto mówić o tym co i ja robię, bo to może być inspiracją z kolej dla innych. Myśląc o poprzednim roku, mogę się uśmiechnąć i pomyśleć, że było warto.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s