Brazylia

Jak się kończy studia w Brazylii?

Zakończenie studiów to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka. Już kiedyś, we wpisie Edukacja „dla wszystkich”pokrótce opowiedziałam jak wygląda system edukacji w Brazylii. Studia licencjackie trwają 5 lat. Jednak mając dyplom w ręku, większość absolwentów, zaczyna pracować w zawodzie. Z tego co się orientuję, to licencjat w Polsce nie daje aż takich szans.

8 lutego 2018 wraz z otrzymaniem dyplomu, powoli kończy się nasza przygoda w Brazylii. Diego studiował 6 lat. Programowe 5 lat w Brazylii + 1 rok wymiany studenckiej w Irlandii na Uniwersytecie w Limerick, na którym zresztą się poznaliśmy.

Odbiór dyplomu, oczywiście poprzedzała obrona pracy licencjackiej. Jeśli chodzi o architekturę, jest to przygotowanie projektu architektonicznego i jego prezentacja. Z tego co zauważyłam, obrony w Brazylii są trudniejsze niż w Polsce. Zdarza się, że student nie obroni swojej pracy i musi powtarzać w przyszłym semestrze. W Polsce raczej nie zdarza się nie zaliczyć, chyba że po prostu nie dostarczymy pracy, lub nie stawimy się na obronie. Jak widać na poniższych zdjęciach, nastrój jest mniej formalny. Nie ma garniturów, krawatów, białych koszul itp. Profesorowie przychodzą nawet w krótkich spodenkach. I co ciekawe, każdy może obejrzeć prezentację.

5ac1f9af-fa17-4021-8580-f3e38d10f3f9
Jedna z części pracy dyplomowej – plakat prezentujący projekt. 
IMG_20171212_120054760_HDR
Obrona pracy licencjackiej. Zwróćcie uwagę na ubrania profesorów. 

Wygląda to tak, że student ma 20 min na zaprezentowanie projektu, a kolejne 30-40 min, profesorowie komentują co im się podobało a co nie. Wyniki podawane są dopiero później. Promotor nie jest jedną z osób oceniających. Zazwyczaj w komisji egzaminacyjnej zasiada 2 profesorów z uczelni oraz jeden gość, zazwyczaj profesjonalista, w naszym przypadku architekt.

Oczywiście po otrzymaniu wyników, czeka się tylko na tę część oficjalną, czyli rozdanie dyplomów.

Studenci każdy kierunku na każdej uczelni wybierają fotografa do zrobienia zaproszeń na dwie uroczystości.

4bed2d86-5fb8-42b3-9f1c-98446da74349
Zaproszenie na rozdzanie dyplomów oraz bal absolwenta

Ceremonia wręczenia dyplomu ukończenia studiów wyższych odbyła się w budynku uczelni. W czwartek 8 lutego 2018 o godz. 20 rozpoczęliśmy świętowanie. Oczywiście na tę oficjalną część mógł przyjść każdy. Po hymnie narodowym, zaprezentowano wszystkich studentów. Po krótkich przemówieniach, reprezentanci każdego kierunku wystąpili przed stół profesorski w celu nadania tytułów licencjata. Następnie wręczono dyplomy wszystkim studentom. Ceremonia trwała ok. 2 h. Ale zważywszy na to, że było ponad 100 studentów, to uważam, że było raczej zwięźle i na temat. Przemówienia były dosyć szybkie.  Oczywiście nie rozumiałam wszystkiego, ale było ciekawie.

Arquitetura UFG- Palco (628)Arquitetura UFG- Palco (49)

Arquitetura UFG- Palco (51)
Moment złożenia przysięgi. 
Arquitetura UFG- Palco (342)(1)
Nadanie tytułów licencjata reprezentantom każdego kierunku. 
30594326_1746762502036665_1177597740989808640_n
Diego już z dyplomem

Po zakończonej ceremonii, przyszedł czas na miliony zdjęć w różnych pozach. Były osoby, które do zdjęć pozowały ok. 30 min. My, szybkie zdjęcia pamiątkowe i czas na świętowanie z rodziną.

weArquitetura UFG - Estudio (3001)

Arquitetura UFG - Estudio (585)
Z rodziną i znajomymi

Jeśli macie ochotę obejrzeć całą ceremonię to oficjalne nagranie znajdziecie tu.

 

Więcej oficjalnych zdjęć znajduje się tu.

Następnego dnia, w piątek 9 lutego 2018, odbył się bal absolwenta. Jest to pierwsza tego typu impreza na której byłam. Ja w Polsce, niestety nie miałam balu po ukończeniu studiów pierwszego stopnia. Jedynym tego typu przyjęciem była moja studniówka. Tu w przeciwieństwie do rozdania dyplomów, wejście było biletowane. Z tego co wiem, to na tego typu przyjęcia w Polsce, przychodzą tylko absolwenci z osobą towarzyszącą. Tu w Brazylii są dwie różne opcje.  W pierwszym typie, studenci mogą zakupić tyle wejściówek ile tylko sobie zażyczą, płacą za każdy bilet. Druga opcja to każdy student płaci taką samą cenę i może zaprosić np. 10 osób. W naszym przypadku, obowiązywała pierwsza opcja. Dlatego też liczba gości wahała się od 8 do 40 na jednego absolwenta. Był to tylko bal absolwentów architektury. Studia z tego kierunku ukończyło 26 osób. Na przyjęcie przybyło 600 gości.

IMG_9094
Sala bankietowa
_MG_4947
Kubki wykonane specjalnie na tę okazję

IMG_9105

 

Wszystko było zorganizowane przez studentów. Wynajęta sala, ok. 10 fotografów, kilka miejsc na sesje, DJ, bar z drinkami, pyszne jedzenie.

Przyjęcie rozpoczęło się o godz. 22:00. Godzinę wcześniej, sala była już otwarta i można było robić zdjęcia. Szczerze powiedziawszy, to nawet na ślubie nie robiono nam tylu zdjęć co w trakcie tego przyjęcia. Tu, tylko we dwoje, same dziewczyny, ze znajomymi, z rodziną. To tu, to tam, spójrz w tę stronę, a teraz tu. Prawie jak na czerwonym dywanie:)  Można oszaleć!

_RIS6715
Jedno z wielu zdjęć
_MG_0504
Nawet na ślubie nie mieliśmy tylu zdjęć
_MG_0508
No to jeszcze może w tę stronę 
_MG_0816
Z rodziną i znajomymi

 

O godz. 23:00 rozpoczęła się prezentacja studentów, krótkie przemówienia oraz wręczenie kwiatów rodzicom. A po tej części przyszedł czas na  zabawę.

4
Prezentacja absolwentów

3

_RIS7252
Wszyscy absolwenci architektury
_MG_5318
Toast

Przez to, że zdjęcia trwały bardzo długo, bo wszyscy chcieli zapozować, niestety nie nacieszyliśmy się wszystkim, co było dostępne w trakcie przyjęcia.  Nie trwało ono zbyt długo, bo tylko do 4:00 nad ranem. A szkoda! Bo było bardzo fajnie!

_MG_0847

Te dwa dni to zwieńczenie 6 trudnych lat nauki, nieprzespanych nocy, ale również możliwości jaką była wymiana studencka. Jest to również początek, kolejnej drogi w życiu.

Diego, congratulations!

Jeśli tylko chcecie podzielić się swoimi doświadczeniami z ukończenia studiów, balu absolwenta itp. piszcie w komentarzach.

P.S. Wszystkie zdjęcia użyte w dzisiejszym wpisie pochodzą od fotografów, którzy relacjonowali całą uroczystość.

Reklamy

Jedna myśl na temat “Jak się kończy studia w Brazylii?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s